Drzwi energooszczędne

Hormann JakośćJedną z najbardziej pożądanych cech w budownictwie staje się termoizolacyjność. Wartości odnoszące się do parametrów energooszczędności są tymi, do jakich inwestorzy – również prywatni – przywiązują rosnącą uwagę, zdając sobie sprawę z faktu, że od polityki termooszczędności nie ma już odwrotu. Odpowiedzią na to są innowacje producentów, dbających o to, aby produkty, które opuszczają ich linie montażowe, były coraz doskonalsze.

Budownictwo ma wiele newralgicznych punktów, które mogą mieć znaczący wpływ na wysokość rachunków, jakie przyjdzie nam płacić za ogrzewanie. Krótką wycieczkę po obiekcie zacznijmy – jak to z wycieczkami bywa – od drzwi wejściowych ;)

Drzwi to płyta drzwiowa, ościeżnica i próg. Aby zapewnić optymalne właściwości termoizolacyjne określone wymagania muszą spełniać wszystkie elementy. Poza izolowaną termicznie płytą drzwiową – także ościeżnica i próg. Dla utrzymania izolacyjności termicznej całych drzwi niezbędne jest zastosowanie ościeżnic z przegrodą termiczną - w takie wyposażone są np. stalowe drzwi ThermoProPlus firmy Hörmann, nowość na rynku. Dodatkowym rozwiązaniem, ku któremu się sięga, aby uzyskać jeszcze korzystniejszy wynik, są potrójne uszczelki na krawędziach płyty drzwiowej oraz próg z tworzywa sztucznego i aluminium, również z przegrodą termiczną. Zlicowaną stalową płytę drzwiową o grubości 65 mm z niewidocznym profilem skrzydła, wypełnia twarda pianka poliuretanowa. Wykonany z kompozytu profil ramy zakrywa skrzydło od wewnątrz i z zewnątrz. Dzięki temu spełnia funkcję przegrody termicznej. We wzorach z przeszkleniem producent stosuje rozwiązanie dostępne tylko w firmie Hörmann: 3-szybowe przeszklenie termoizolacyjne, bezpieczne z obu stron. Współczynnik U dla stalowych drzwi ThermoProPlus nie przekracza 1,0 W/(m2K).

Energooszczędność może – i powinna – iść w parze z bezpieczeństwem. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu zarówno drzwi stalowe, jak i aluminiowe, są dostępne w wersji przeciwwłamaniowej w klasie RC 2.

Jesienią rynek stolarki drzwiowej czekają duże zmiany w zakresie termooszczędności. Przyniosą je, prezentowane przez firmę Hörmann na Targach BAU, nowe typy aluminiowych drzwi ThermoSafe i ThermoCarbon.

Drzwi ThermoSafe – określane jako najlepsze dla domów energooszczędnych – charakteryzuje współczynnik U do 0,8 W/(m2K). Ten efekt ThermoSafe zawdzięczają konstrukcji: grubości aluminiowej płyty drzwiowej – 73 mm – z wypełnieniem z twardej pianki poliuretanowej, aluminiowemu profilowi skrzydła z przegrodą termiczną, aluminiowej ościeżnicy – także z przegrodą termiczną, 3-szybowemu przeszkleniu termoizolacyjnemu z szybą bezpieczną z obu stron.

Idealnymi drzwiami do domów pasywnych są drzwi ThermoCarbon. Charakteryzują się najlepszym z dotychczasowych współczynników U – do 0,45 W/(m2K)! Ten rewelacyjny współczynnik przenikania ciepła osiągnięto dzięki zastosowaniu następujących rozwiązań konstrukcyjnych: zlicowana aluminiowa płyta drzwiowa o grubości 100 mm z niewidocznym profilem skrzydła i wypełnieniem z twardej pianki poliuretanowej; aluminiowa ościeżnica o grubości 111 mm – z przegrodą termiczną; profil ramy skrzydła z kompozytu i poliwęglanu wzmocnionego włóknem szklanym – pełniący rolę przegrody termicznej; potrójna uszczelka; 4-szybowe przeszklenie termoizolacyjne z szybą bezpieczną z obu stron. Drzwi ThermoCarbon wyposażone są w 9-punktowy zamek przeciwwłamaniowy. Sięgnięcie ku opcjonalnemu wyposażeniu przeciwwłamaniowemu zagwarantuje, iż ThermoCarbon spełnią warunki w zakresie zabezpieczenia, właściwe dla klasy RC 4.