W razie awarii sieci elektrycznej

Hormann jakość w razie awariiAwarie mają to do siebie, że pojawiają się w momencie, kiedy nikt się ich nie spodziewa. Dotyczy to między innymi awarii sieci elektrycznej. Uchronić się przed nimi nie sposób, warto jednak zabezpieczyć się, aby nie okazało się w jakiejś bolesnej chwili, że nie możemy dostać się do własnego garażu (jeśli jest to na przykład garaż bez drugiego wejścia), lub też nie otworzymy bramy wjazdowej. Jednym słowem: pozostaje nam bezradne oczekiwanie na przywrócenie zasilania, co nie jest – jak wiemy – wiadomością dobrą.

 

Dobra wiadomość to niewątpliwie ta, że są na rynku firmy, które oferując wyposażenie do bram wjazdowych, pomyślą wcześniej o możliwych komplikacjach. Pomyślą i rozwiązanie uwzględnią w swojej ofercie. Liderem w myśleniu na wyrost jest firma Hörmann. Tę tendencję obserwujemy w postaci szeregu zabezpieczeń i elementów ułatwiających obsługę bram i zwiększających bezpieczeństwo użytkowania. Należą do nich – w przypadku bram segmentowych – zabezpieczenia przed przytrzaśnięciem palców (pisaliśmy już o nich w artykule „Systemy zabezpieczeń w bramach segmentowych”), fotokomórki, mechanizm zabezpieczający (przeciążeniowy), powodujący natychmiastowe zatrzymanie się bramy, kiedy tylko na drodze – w obszarze otwierania lub obszarze prowadnicy ściennej – napotka jakąkolwiek przeszkodę. Zabezpieczenie to jest szczególnie ważne, kiedy mamy małe dzieci, chroni ono też pojazdy przed możliwością uszkodzenia.

 

Z jakich zabezpieczeń może skorzystać właściciel bramy, chcący zminimalizować ryzyko związane z awaryjnym odłączaniem prądu? Firma Hörmann oferuje rozwiązanie w postaci awaryjnego akumulatora, dzięki któremu można bezpiecznie otworzyć bramę garażową i wjazdową nawet w razie braku prądu.

 Do napędów do bram garażowych producent zaleca akumulator awaryjny HNA. Zasilanie awaryjne buforuje zanik napięcia sieciowego trwający aż do 18 godzin i wystarcza na maks. 5 cykli bramy Akumulator awaryjny ładuje się przy normalnej eksploatacji samoczynnie. Można go podłączyć do wszystkich oferowanych napędów bram garażowych firmy Hörmann.

 

Hormann jakość- Akumulator awaryjny HNA do napędów do bram garażowych
Akumulator awaryjny HNA do napędów do bram garażowych.

 

 W przypadku bram wjazdowych – zarówno skrzydłowych, jak i przesuwnych – rozwiązanie stanowi akumulator awaryjny HNA Outdoor. Wyposaża on w zasilanie awaryjne napędy RotaMatic (dla bram skrzydłowych) i LineaMatic (do bram przesuwnych), dzięki któremu przetrwają okresowy brak prądu. Akumulator może być montowany do ściany lub do podłoża.

 

A co ma począć klient dysponujący bramą garażową zamontowaną w garażu bez drugiego wyjścia? Tu producent oferuje następujące możliwości awaryjnego otwierania bramy – oczywiście od zewnątrz – kiedy nastąpi przerwa w dostawie prądu, a my musimy dostać się do garażu:

● do bram segmentowych bez uchwytu zaleca się wykorzystanie zamka odryglowania awaryjnego z okrągłą wkładką patentową lub uchwyt odryglowania awaryjnego – dostępny w 8 wersjach wykonania, razem z zamkiem. Ta druga opcja daje możliwość zintegrowania z centralnym systemem zamykania domu.

● do bram uchylnych i segmentowych z uchwytem – odryglowanie awaryjne.

Wybierając którąś z powyższych opcji, jednocześnie podpisujemy akt rezygnacji z uczestnictwa w rozbudowanej grupie: mądry po szkodzie ;)