Klient ma wybór. Zrównoważona produkcja.

hormann-klient-ma-wyborWyobraźcie sobie taką oto reklamę: gabinet wróżki, przyciemnione światło, wszystkie stosowne rekwizyty: kot, szklana kula, świeczka i sama wróżka, ponuro wpatrująca się w szklaną kulę. Mija jedna chwila, potem druga…Cisza przedłuża się. Siedząca naprzeciw wróżki para popatruje na siebie niepewnie. Wreszcie wróżka podnosi wzrok. Wasza przyszłość i przyszłość waszego nienarodzonego dziecka jest w rękach klientów – mówi. I po chwili dodaje – A właściwie w ich portfelach.

Wbrew pozorom, gdyby takie zdanie padło, miałoby ono głęboki sens. Naukowcy spierający się o to, czy nasza planeta podlega efektowi ocieplenia, czy, wręcz odwrotnie, ochłodzenia – w jednym są zgodni: Wszystkie współczesne problemy ekologiczne są skutkiem antropopresji, czyli oddziaływania człowieka na środowisko w ciągu tysiącleci. Efektem tego oddziaływania jest zanieczyszczenie i spadek jakości środowiska, w jakim żyjemy: powietrza, wody, gleby.

Rabunkowa gospodarka poważnie nadwątliła zasoby wydobywanych surowców mineralnych, wykorzystywanych głównie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Koniecznością, dostrzeganą przez wielu, jest więc zwrot ku alternatywnym źródłom energii. Inny sposób na ochronę kurczących się w geospiżarce zapasów stanowi też sięganie ku takiej formie oszczędzania, jaką jest chociażby termooszczędność w budownictwie – chroniąca nie tylko zasoby naszych portfeli, ale i – co ważne w perspektywie globalnej – zasoby źródeł energii. Domy termooszczędne i pasywne zużyją przecież mniej energii na ogrzewanie.

Na szczęście wiedza na ten temat wzrasta dość powszechnie. Coraz głośniej mówi się o konieczności zaprzestania takich działań, jak niekontrolowane wycinanie lasów Amazonii, grabieżcza eksploatacja kopalni węgla; w przeszłość bezpowrotnie odchodzą – miejmy nadzieję – utopijne wizje odwracania biegu wielkich syberyjskich rzek na południe, by w ten sposób zamienić pustynie w uprawne pola i walczyć z suszą. Coraz większe zrozumienie budzi konieczność zrównoważonej produkcji, czyli produkcji przyjaznej dla środowiska. Definicja bardziej rozbudowana brzmi: zrównoważona produkcja to taki model prowadzenia działalności w zakresie przemysłu wytwórczego, którego jednym z efektów jest minimalizacja negatywnego wpływu wywieranego na środowisko.

Zmiany związane z wdrażaniem zasad zrównoważonego rozwoju zachodzą w gospodarce światowej w dużym tempie. My chcemy się przyjrzeć, jak robią to najwięksi z producentów. A zatem – dziś o zrównoważonej produkcji made by Hörmann.

 

Po pierwsze: zwrot ku odnawialnym źródłom energii. Już dziś blisko połowa całego zapotrzebowania grupy Hörmann na prąd – ponad 40% - pokrywana jest dzięki energetyce wiatrowej i wodnej. To o 12 000 ton CO2 mniej w skali roku.

 

Po drugie: bilans klimatyczny poprawia także przejście z oleju opałowego na gaz ziemny. Warto pamiętać, że w wyniku spalania gazu, który jest paliwem o najmniejszej ilości szkodliwych substancji, do atmosfery trafia prawie o połowę mniej CO2 niż ma to miejsce przy korzystaniu z bardziej zanieczyszczonego oleju.

 

Po trzecie: kogeneracja, czyli proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowej energii cieplnej. Takie bloki elektroenergetyczne wykorzystywane są już przez firmę Hörmann w wielu zakładach. Plusy – zmniejszenie emisji CO2 i mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną, co daje pakiet oszczędności ekonomicznych oraz korzyści ekologiczne.

 

Po czwarte: certyfikowany system zarządzania energią zgodny z ISO 50001. W przypadku firmy takiej wielkości, jaką stanowi Hörmann, inteligentne systemy zarządzania energią budynków zapewniają zmniejszenie emisji CO2 o 1700 ton rocznie, co jest efektem redukcji zużycia energii w poszczególnych zakładach.

 

Po piąte: drobiazgi, drobiazgi i jeszcze raz drobiazgi. Czyli uważna i rzetelna weryfikacja codziennych praktyk, pod kątem myślenia w kategoriach energooszczędności. Efekty? Choćby 560 ton CO2 mniej przy korzystaniu z ekologicznego papieru.

 

Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o kolejnych 80 ton to wynik przestawienia firmy na ekologiczne usługi pocztowe. Mowa tu o tzw. „GoGreen”, oferowanej przez firmę kurierską DHL Express. Podstawowym celem tej usługi jest redukcja wytwarzanego dwutlenku węgla. W praktyce działanie to przybiera następującą postać: ilość CO2 wyemitowana podczas obsługi konkretnej przesyłki, jest neutralizowana poprzez firmę kurierską za pomocą inwestycji w projekty ochrony klimatu. Także koperty firmowe, w jakich przesyłane są dokumenty, można określić mianem „przyjaznych dla środowiska”, jako że podlegają recyclingowi.

 

Może się komuś wydawać, że takie działania w skali dużego przedsiębiorstwa, to kropla w morzu. Nie da się jednak ukryć, że działa tu zasada „ziarnko do ziarnka” a zsumowanie efektów wszystkich proekologicznych praktyk przynosi firmie Hörmann obniżenie rocznej emisji CO2 o ponad 16 000 ton!

Zilustrujmy ów wynik prostym przykładem: to tak, jakby nagle 8 tysięcy przeciętnych niemieckich gospodarstw domowych – czyli nieduże miasteczko – przez rok postanowiło obywać się bez energii, zaprzestało korzystania z wszelkich urządzeń: zmywarek, telewizji, pralek, komputerów; zrezygnowało z oświetlenia, przestało ogrzewać domy i mieszkania. Prawda, że działa na wyobraźnię?

A to dopiero początek! Plany zakładają podłączenie zakładów produkcyjnych firmy Hörmann bezpośrednio do elektrowni wiatrowych, co pozwoli obniżyć koszty energii i zmniejszyć emisję zanieczyszczeń.