Modernizacja garażu

hormann-klient-zestaw przysłon renowacyjnychKażdy właściciel domu zna doskonale tę prawdę: zawsze nadchodzi czas, kiedy coś, co dotychczas nie sprawiało kłopotów i funkcjonowało bez zarzutu, teraz domaga się pilnej uwagi, modernizacji, wymiany.

Wymiana bramy garażowej bywa sporym stresem. Zwłaszcza, gdy dysponujemy garażem o niespotykanych obecnie wymiarach bramy. Wyobraźnia podsuwa nam obrazy pobojowiska, w jakie zamieni się połowa domu w efekcie prób dopasowania nowej bramy do istniejącego otworu garażowego. Sen z powiek może też spędzać widmo rachunku, jaki przyjdzie zapłacić fachowcom.

 

 

Jeśli więc obawiamy się o stan portfela w przekonaniu, że jedynym rozwiązaniem jest zamówienie droższej bramy na wymiar – marka Hörmann podsuwa inne rozwiązanie. Przede wszystkim oferuje niedrogie bramy w znormalizowanych, typowych wymiarach, specjalnie z myślą o modernizacyjnych projektach. Do tego proponuje estetyczne rozwiązania, które sprawdzą się w każdej sytuacji montażowej.

Na czym polegają te rozwiązania?

Zacznijmy krótki przegląd od zaleceń dotyczących skomplikowanych sytuacji montażowych. Firma opracowała specjalne uniwersalne kotwy, które stosuje się, kiedy z powodów montażowych nie jest możliwe przykręcenie ościeżnicy za otworem. Kotwy te umożliwiają zamocowanie ościeżnicy bramy segmentowej do bocznej ściany garażu. Dzięki ich zastosowaniu wyrównuje się nierówności ścian (montaż może być wykonany nawet wtedy, gdy boczna ściana jest nierówna i odbiega od pionu). Możliwy staje się również montaż do elewacji nienośnych (klinkier, termoizolacja) – w tym przypadku z zastosowaniem bocznego węgarka.

Problemem, z jakim możemy się spotkać, wymieniając bramę garażową, bywa zbyt niskie nadproże. Oczywiście możemy zastosować przysłonę, jednak w jaki sposób osiągnąć jednolity wygląd bramy i przysłony? W końcu zależy nam nie tylko na funkcjonalności, ale i na estetyce. Przysłona wyrównująca nadproże, oferowana standardowo w firmie Hörmann, jest zawsze taka sama jak brama. Umożliwia to montowanie jej w otworze nawet w widoczny sposób. A efekt? Proszę ocenić na zdjęciu: zero łataniny, jednolita płaszczyzna!

hormann-klient-przyslona-wyrownujaca-nadproze

Jak poradzić sobie z kolei, kiedy problem stanowi za duży otwór? Dla montażu w otworze z większą szczeliną pod stropem marka Hörmann zaleca ocieplaną maskownicę segmentową. Taka sama, jak każdy z pojedynczych segmentów bramy, maskownica zakrywa szczelinę między stropem a przysłoną wyrównującą nadproże.

A jak niwelować szczeliny między ścianami bocznymi a ościeżnicą bramy? Zakrycie szczelin (do 35 mm) umożliwia zestaw ram maskujących, w skład którego wchodzi maskownica, nakładki i elementy do mocowania.

Dla estetycznego zakrycia krawędzi murowanej ściany, które w czasie demontażu starej bramy uległy uszkodzeniom producent przewidział zestaw przysłon renowacyjnych. Dzięki nim pozostaną niewidoczne szczeliny w obszarze nadproża i ościeża, a klient oszczędza sumę, którą musiałby wydać na opłacenie prac murarskich i tynkarskich. Warto wiedzieć, że przysłony dostarczane są w zestawie, zawierającym 3 sztuki o dł. 3 metrów każda, we wszystkich wariantach powierzchni bramy i kolorach pasujących.

Twój murarz nie polubi ich ;)