Jak wybrać najodpowiedniejszą bramę

 Wybierający bramy garażowe ogromną wagę przywiązują też do ich estetyki. Ważne dla nich jest wzornictwo, rodzaj powierzchni, kolorystyka, aktualne trendy w architekturze. Od kilku lat na przykład największym zainteresowaniem cieszą się bramy w okleinach z odpornego na działanie promieni UV tworzywa sztucznego, imitujących strukturę drewna.


Rodzaj bramy garażowej nie musi być przewidziany w projekcie domu, najlepiej  jednak o wyborze  bramy pomyśleć już na tym etapie, biorąc pod uwagę usytuowanie garażu, rozmiary działki i długość podjazdu. To wszystko warunkuje wybór najodpowiedniejszego dla nas rodzaju bramy. Każdy rodzaj bramy wymaga innej przestrzeni montażowej i warunków zabudowy. Wybierając bramę już na etapie projektu, mamy możliwość uwzględnienia w nim odpowiedniej wysokości nadproża czy  też zdefiniowania niezbędnego miejsca po bokach otworu.

Wszystkie bramy, poza montowanymi na zewnątrz, wymagają określonej wysokości montażowej (różnej dla różnych bram ) między sufitem a dolną krawędzią belki nadproża. Istnieją także przypadki, które uniemożliwiaj zainstalowanie bramy pewnego rodzaju (z uwagi na przykład na nachylenie dachu czy prowadzone instalacje).

Na decyzję wyboru rodzaju bramy wpłynie również wielkość garażu. Jeżeli planujemy zakup samochodu terenowego – musimy pomyśleć o wyższej bramie; jeżeli chcemy, by w naszym garażu zmieściły się dwa auta – garaż oraz brama będą musiały być odpowiednio szerokie. Warto o tym pamiętać, projektując dom.

Wybór motywu lub kolorystyki bramy garażowej już na etapie projektowania to także możliwość lepszego dopasowania bramy do całej elewacji (w szczególności drzwi wejściowych i okien), a co za tym idzie - stworzenia spójnej estetycznie całości. Możliwości są ogromne: od zwykłych, nieocieplanych bram uchylnych, poprzez bramy rolowane aż po luksusowe segmentowe bramy garażowe.