Dlaczego warto zainwestować w ocieploną bramę garażową

Hormann marka Oscieznica ThermoFrameEksperci są zgodni: nawet w  nieogrzewanym garażu wolnostojącym warto montować ocieploną bramę garażową. Taka brama będzie bardziej stabilna konstrukcyjnie, a i wahania temperatury w garażu będą mniejsze. Jeśli jednak, choćby z uwagi na ograniczenia finansowe, zdecydujemy się na najtańszą bramę uchylną – zawsze możemy ją później docieplić specjalnymi płytami izolacyjnymi.


Z punktu widzenia minimalizacji strat ciepła najbardziej jednak opłaca się montaż „ciepłych” bram segmentowych z „ciepłymi” ościeżnicami. W domu energooszczędnym garaż powinien zostać wyposażony w bramę ze stalowych segmentów o grubości nie mniejszej niż 42 mm. Brama taka musi być dokładnie wypełniona materiałem o bardzo wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Ważne jest przy tym, aby materiał  szczelnie wypełniał wszystkie zakamarki paneli płyty bramy.

Istotne są łączenia między segmentami bramy oraz między segmentami a ościeżnicą. Chodzi nie tylko o odpowiednie uszczelki, ale także o jak najszersze krawędzie styku między segmentami. Warto przy tym pamiętać, że jeżeli segment płyty bramy ma współczynnik przenikania ciepła U = 0,5 W/m2K, to dla płyty bramy wyniesie on  0,9 W/m2K, a dla zamontowanej  bramy o powierzchni 10 mU wzrośnie do 1,3  W/m2K. Nie wszystkie firmy rzetelnie o tym informują...

Energooszczędność bramy zależy także od sposobu montażu. Najnowszym – opracowanym przez markę Hörmann – sposobem ograniczającym straty energii cieplnej jest montaż systemu ThermoFrame, stanowiącego przegrodę termiczną między ościeżnicą a ścianą budynku; podwójne uszczelki z komorą powietrzną zwiększają izolacyjność połączenia płyty bramy z ościeżnicą i nadprożem. Minimalizuje to powstawanie mostków termicznych, będących przyczyną zwiększonych strat ciepła.

Ościeżnica ThermoFrame jest wyposażona w wytrzymałą ramę z tworzywa sztucznego oraz uszczelki wargowe, stykające się z płytą bramy na trzech krawędziach - po bokach i w jej górnej części. Brama LPU 40 marki Hörmann, której współczynnik przenikania ciepła jest i tak niski, z taką ościeżnicą zwiększa swoje właściwości termoizolacyjne - nawet o 15 procent!