Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU 2013

BAU- targiW branżach związanych z budownictwem zaczęło się wielkie odliczanie. Już za kilkanaście dni bowiem w Monachium ruszają Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU 2013. Odbędą się one w dniach 14-19 stycznia. Na 180 tysiącach metrów kwadratowych w 17 halach gospodarze spodziewają się 235 tysięcy specjalistów branży budowlanej. 17 hal to nie jedyna przestrzeń, jaką dysponuje Messe Műnchen International, organizator targów. Także Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz ok. 3500 m kwadratowych powierzchni na wolnym powietrzu zostanie objęte działaniami związanymi z targową ofertą.

Udział zapowiedziało 2000 wystawców. Zarówno oni, jak i zwiedzający zjeżdżają do Monachium z całego świata. Czołówkę stanowią kraje niemieckojęzyczne – poza Niemcami również Austria i Szwajcaria – oraz Włochy. Monachium na stałe wpisało się już w targowy terminarz. Od blisko pół wieku – w roku 2014 minie 50 lat od pierwszej ekspozycji! - targi BAU spotykają się z systematycznie rosnącym odzewem i stałym wzrostem zainteresowania. W 2011 odnotowano rekordowy udział wystawców: ekspozycja targowa obejmowała 2058 firm z 46 krajów. Imponujący wynik stanowiła także liczba gości z 2011 roku: blisko 23 tysiące zwiedzających! Wiele wskazuje na to, że mimo prognozowanej niesprzyjającej koniunktury na budowlanych rynkach, rekord ten w edycji 2013 zostanie pobity.

BAU2011

BAU 2013 odbywać się będą pod hasłem: The future of building (Przyszłość budownictwa). Cztery główne zagadnienia współczesnego budownictwa oraz urbanistyki przyszłości oscylować będą wokół następujących tematów: Budownictwo zrównoważone, Budownictwo wielopokoleniowe, Energia 2,0 oraz Rozwój miast w XXI wieku. Hasło wiodące stanowi również wierne odzwierciedlenie oczekiwań rynku, jako że gości targowych tradycyjnie już przyciągają innowacyjne rozwiązania i nowatorskie technologie. Zainteresowanie nowinkami budowlanymi to silny magnes. Organizatorzy zapowiadają, że ci, którzy czekają na budowlane newsy, nie będą się czuli zawiedzeni. Wiele firm z premierą swoich najnowszych produktów czeka bowiem na targi w Monachium, żeby zapewnić sobie mocne wejście.

Znaczna część oferty targowej skierowana jest ku architektom, biurom projektowym, większym inwestorom. Z całą pewnością jednak nie tylko wyżej wymienionych zainteresuje ekspozycja zatytułowana Miasto przyszłości – prezentująca inteligentne technologie budownictwa miejskiego czy inna ekspozycja w Hali C2 – ukazująca zrównoważone produkty budowlane.

Chcemy odnotować obecność polskich akcentów w Monachium. Do firm, które pojawią się na BAU i które rynek kojarzy z takimi produktami, jak drzwi i bramy, należy Hörmann, Wiśniowski, Novoferm. Szkoda, że nie wszystkim polskim firmom, zainteresowanym udziałem w BAU 2013, udało się zmieścić w przestrzeni targowej. Dla wielu z nich zwyczajnie zabrakło miejsca i pozostały na liście rezerwowej. Pozostaje mieć nadzieję, że w jubileuszowym 2014 roku, na targach BAU polskie firmy związane z budownictwem będą reprezentowane w większej liczbie.