Hormann opinie- opinie o drzwiach Hormann

Nowoczesne wzornictwo drzwi

Hormann-opinie-przeszklenie-drzwiWszyscy wiemy, jak wielkie znaczenie ma detal, ile we współczesnym wzornictwie zależy od szczegółu. Nawet najpiękniejszą bryłę domu, najbardziej wyszukaną fasadę są w stanie zohydzić byle jakie drzwi, wykonane niestarannie, z tandetnych materiałów, czy po prostu drzwi źle dobrane. Opinie wtedy mogą być zdecydowanie nieprzyjazne. Skóra cierpnie na samą myśl o nowoczesnych, przeszklonych drzwiach z wysuwającym się na plan pierwszy awangardowymi uchwytami z chromowanej stali, osadzonych w klasycznym staropolskim dworku lub zabytkowym szachulcowym obiekcie. Podobny dysonans stanowić może zgeometryzowana bryła nowoczesnego domu, określana popularnie jako „chrom i szkło”, z drzwiami utrzymanymi w klasycznym stylu, z zastosowaniem kasetonowych podziałów, nawiązującymi do XIX-wiecznych siedzib szlacheckich.

 Kolejny problem rodzić się może na styku estetyki i funkcjonalności. Nie wszyscy lubią kompromisy, a w tym wypadku (niejako na wejściu ;) – mieszkać ładnie, czy mieszkać ciepło i / lub bezpiecznie – kompromis jest szczególnie przykry, ponieważ w każdym z przypadków, za którym się opowiemy, pozostaniemy z uczuciem niedosytu.

 

Jeśli jednak zdecydujemy się na drzwi marki Hörmann, te dylematy – to już przeszłość. Odpowiednie właściwości termoizolacyjne oraz wygląd drzwi odpowiadający naszym oczekiwaniom to wyzwanie, którym starają się sprostać produkowane przez firmę Hörmann aluminiowe drzwi w trzech różnych wersjach: podstawowa TopComfort i dwie eleganckie wersje TopPrestige oraz TopPrestigePlus, charakteryzujące się zarówno wyższą izolacyjnością cieplną, jak również przynoszące szereg rozwiązań w zakresie nowoczesnego wzornictwa. Przyjrzyjmy się więc wymienionym trzem wersjom drzwi, mając na uwadze odpowiedź, jaką stanowią one na potrzeby wzornictwa. Tak naprawdę jest to również odpowiedź na pytanie: jak mieszkać ładniej.

Jednym z podstawowych plusów, jakie niesie ze sobą wybór aluminiowych drzwi marki Hörmann, jest szeroka możliwość ich różnorodnej aranżacji pod kątem naszych oczekiwań, wpasowania drzwi w dominujący styl. Alternatywa pojawia się już na etapie wyboru profilu ramy.

Standardowy profil ramy – Standard 70 - charakteryzuje się tendencją do zlicowania, co oznacza, że tworzy on z wypełnieniem drzwi nieomal jedną płaszczyznę. Opcjonalnie jest również dostępny wariant profilu o szerokości 110 mm.

Poza profilem standardowym w ofercie marki Hörmann znajdują się dwa dodatkowe dekoracyjne warianty ozdobnej ramy. Pierwszą z nich, którą poddamy naszym opiniom to Rondo 70. Profil o zaokrąglonych krawędziach nadaje drzwiom stylowy wygląd, zwłaszcza z powierzchnią Decograin Golden Oak (złocisty dąb) (Fot. 1).

Hormann-opinie-TopPrestige - powierzchnia imitująca drewno Decograin Golden OakFot. 1

Drugi wariant ozdobny, o którym wyrazimy swoją opinię, stanowi rama Caro 70, z charakterystycznym, wysuniętym obramowaniem. Wariant ten stanowi szczególnie spójną całość z nowoczesnymi uchwytami linii Design. (Producent zaleca stosowanie tej ramy ozdobnej tylko w połączeniu z pakietem okuć zabezpieczających H-5 Comfort-Scan, -Plus lub –Code. Zagwarantują one komfortowe otwieranie drzwi).

Dowodem skutecznego przekraczania kompromisu między funkcjonalnością a estetyką są chociażby rozwiązania przeszkleń w drzwiach, które to przeszklenia dostępne są w różnych kształtach – od prostokątnych po fantazyjne półksiężyce i przede wszystkim zbierają bardzo dobre opinie klientów. Z jednej strony zapewniają więcej światła w korytarzu. Z drugiej: oferta dekoracyjnych wzorów przeszklenia, dopasowanych do konkretnego wzoru drzwi, stworzy harmonijną całość, niezależnie od tego, czy preferowaną wartością jest klasyka – w tym wypadku sprawdza się połączenie częściowo piaskowanego szkła z eleganckim ornamentem rowkowym (fot. na samej górze) - czy nowoczesność. Każde z przeszkleń – w zależności od koloru, struktury i zastosowanej obróbki – stanowi niepowtarzalne rozwiązanie stylistyczne.

 

Atutem drzwi aluminiowych jest ich dostępność w dużej palecie kolorystycznej, jak również z powierzchnią Decograin Golden Oak, która wiernie imituje strukturę drewna. Paleta kolorystyczna daje też możliwości tworzenia kontrastowych zestawień; to przekonuje zwłaszcza tych, którzy nie boją się odważnych eksperymentów z żywymi, nasyconymi barwami. Przy okazji, przeglądając oferowaną paletę Hörmanna można przekonać się, jak zdecydowanie kolor jest w stanie odmienić wygląd naszych drzwi, jak potrafi współgrać z elewacją. Inny kolor to zazwyczaj kompletnie odmienny efekt (Fot. 2).

 Hormann-opinie-TopPrestige - aplikacje w kolorze rubinowymFot. 2

  Zabawa kolorem – to tylko jedna z propozycji. Warto przyjrzeć się też konsekwencjom na pozór beztroskiej zabawy z formą (fot. poniżej). 

  Hormann-opinie-o-drzwiach-efekty improwizacji w zakresie koloru i formyFot. 3

Zupełnie inne oczekiwania estetyczne zaspokoi skutek połączenia tak różnych materiałów, jak szkło i stal nierdzewna. Może mniej w tym połączeniu wzorniczego szaleństwa, jednak pozorny chłód połączenia szkła i stali nierdzewnej zostaje „doenergetyzowany” swobodą krzywizn, które jednak nie rozbijają ogólnego wrażenia harmonii. (Fot. 4)

Hormann-opinie-o-TopPrestige w kolorze Hormann CH 703Fot. 4

Dla ostatecznego wyglądu całości nie jest obojętny nawet taki detal jak uchwyty do drzwi. Klient Hörmanna może wybierać między uchwytami ze stali nierdzewnej, z aluminium – funkcjonalnymi i nowoczesnymi – aż po linię uchwytów DesignPlus, z aplikacjami z okleiny drewnopodobnej. Wymienne aplikacje uchwytów dają liczne możliwości aranżacji, w zależności od oczekiwań i dominującego stylu. Najważniejsze, że bez trudu dobierzemy uchwyt do każdych drzwi: klasyczny do drzwi utrzymanych w takiej właśnie konwencji. Zakręcony uchwyt dla zakręconych domowników (Fot. 5) ;) 

 Hormann zakręcony uchwyt ze stali nierdzewnejFot. 5

Marka Hormann, oferując drzwi aluminiowe, oferuje coś jeszcze: przekonanie, że wybór drzwi nie jest ograniczeniem. Nie musimy, decydując się na konkretny model, odchodzić od kasy z poczuciem, że rezygnujemy z naszych wyobrażeń, że oto zostaliśmy zmuszeni do powściągnięcia naszych estetycznych preferencji.

Możemy wybrać dokładnie to, co chcemy.

Drzwi dokładnie takie, jakie nam się wymarzyły :)